Decydując się na ogrzewanie podłogowe, możemy wybierać w instalacji wodnej albo elektrycznej, czyli w czynnikach grzewczych. W pierwszym przypadku jest to system rur oraz woda, która najpierw jest podgrzewana przez piec albo pompę ciepła, a następnie oddawana w pomieszczeniu.
Gdzie zastosować takie ogrzewanie podłogowe? Ten rodzaj instalacji świetnie sprawdza się mieszkaniach, domach używanych non stop, w których przez cały dzień ktoś jest. Taka osoba może zadbać o to, aby uzupełniać paliwo w piecu. Jest to istotne, ponieważ woda nagrzewa się dość długo, ale z drugiej strony wodne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji od elektrycznego.
W tym ostatnim czynnikiem grzewczym jest system kabli albo mat grzewczych oraz termostatów, które energię elektryczną zamieniają w cieplną i oddają ją podłodze, np. posadzce, a ta - pomieszczeniu.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pasuje do domków letniskowych albo tych mieszkań, które są rzadko używane. Dlaczego? Prąd pozwala ogrzać powierzchnię znacznie szybciej niż woda, ale jest droższym nośnikiem ciepła.
Wiele osób, które interesują się tym sposobem dystrybucji ciepła w mieszkaniu, czy biurze, zastanawia się nad jego wpływem na zdrowie użytkowników. Ogrzewanie podłogowe przyczynia się do zmniejszenia ilości kurzu w pomieszczeniu (pyłki nie osiadają w zakamarkach, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych, tylko są na bieżąco usuwane podczas mycia, czy zamiatania podłogi).